5 ZASAD LEPSZEGO ŻYCIA – WYKONAJ TE 5 PUNKTÓW
Witajcie Kochani. W dzisiejszym artykule opowiem wam o pięciu zasadach higieny umysłu. W dzisiejszych czasach wiemy doskonale jak dbać o higienę osobistą, myć ręce przed i po posiłku, a i tak dalej mało kto z nas jest uczony czy wręcz świadomy tego, jak ważną rolę spełnia w naszym życiu higiena naszego umysłu. Nasz mózg jako organ również musi być odpowiednio zadbany.
Czym karmisz swój umysł?
Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę i zadać sobie zasadnicze pytanie: czym karmimy swój umysł? Bardzo istotne jest to, aby informacje, które do nas docierają i na które sobie pozwalamy, były dla nas jak najbardziej korzystne, aby miały oddźwięk pozytywny. Zauważcie, że oglądanie telewizji cały czas o polityce, problemach, wojnach sprawia, że nasze myślenie ukierunkowuje się w bardzo negatywną stronę. To samo dotyczy relacji z innymi ludźmi. Jeżeli wasi znajomi na każde rozwiązanie znajdą 5 problemów, wówczas taka relacja nie ma sensu, ponieważ tacy ludzie tylko was zatruwają.
Zatem przeselekcjonujcie swoje otoczenie, ale też sprawdźcie jakie wy macie myślenie oraz czy wasze myślenie jest pozytywne czy negatywne. Czy jeśli zdarzy się w waszym życiu cokolwiek pozytywnego czy negatywnego to wyciągacie pozytywne wnioski czy drążycie temat w sposób negatywny? Czy rozpamiętujecie przeszłość myśląc: „o mógłbym to zmienić, tamto zmienić”, zamiast wyciągnąć pozytywne wnioski traktując to jako nauczkę na przyszłość i iść dalej przed siebie bez rozpamiętywania?
Dieta i sen
Kolejnym bardzo ważnym punktem jest zadbanie o sen i dietę, jak również o aktywność fizyczną. Sen jest potrzebny naszemu mózgowi do tego, aby się zregenerował i odpoczął. Podobnie dieta – dostarczanie odpowiednich substancji odżywczych dla naszego umysłu wpływa na naszą kondycję mentalną i na to, jakie funkcje nasz umysł będzie w stanie wykonywać. Czy będziemy mieli odpowiednio dużo substancji odżywczych do tego, aby nasz umysł w ogóle mógł funkcjonować jeśli nie dojadamy, nie dosypiamy? W takiej sytuacji wydajność naszego umysłu po prostu spada, a my stajemy się bardziej negatywni, posępni, zirytowany, drażliwi. Ważną kwestią jest też aktywność fizyczna.
Zauważcie, że jeżeli siedzicie w domu na kanapie przed telewizorem czy przed komputerem mając zerową aktywność fizyczną albo macie mało aktywne życie, bo dużo pracujecie i spędzacie dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach, przez co nie dociera do waszego organizmu odpowiednia ilość tlenu i w ten sposób umysł jest niedotleniony, więcej ziewacie, jesteście bardziej ospali. Dlatego aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i odpowiednia ilość snu są niezmiernie ważne.
System wierzeń
Trzecią rzeczą jest zadbanie o właściwe zweryfikowanie swojego systemu wierzeń, szczególnie tego, jak funkcjonuje wasza podświadomość oraz czy wasze wierzenia na temat świata i tego co widzicie, co odczuwacie, co słyszycie – są wasze czy są wam narzucone poprzez społeczeństwo, rodziców, sposób wychowania, pochodzenie? Czy sposób myślenia jakim kierujecie się w życiu jest naturalny czy narzucony? Warto sprawdzić czy wasze wierzenia są rzeczywiste czy iluzoryczne.
Korzyści z medytacji
Kolejny istotny punkt to medytacja, która pozwala na to, aby dać naszemu umysłowi i naszej świadomości odrobinę wytchnienia, możliwości poukładania się wewnątrz, oczyszczenia umysłu z nadmiaru myśli. W medytacji nie chodzi o to, żeby przestać myśleć w ogóle, ale o to, aby umieć skoncentrować się i ukierunkować myśli w taki sposób, aby były one klarowne. To nie ma być jeden wielki sajgon, gdzie myśli przelatują przez głowę w nieograniczonej ilości i nie możemy w rzeczywistości nawet skupić się na jednej konkretnej rzeczy. Medytacja jest po to, aby wyciszyć umysł, wyciszyć emocje i dopiero wtedy móc uchwycić jedną konkretną myśl i rozłożyć ją na czynniki pierwsze, przeanalizować sobie na spokojnie. Według mnie, taka medytacja jest najlepsza.
Zwolnij tempo
Ostatni, piąty punkt, to czas. Daj sobie czas . Daj sobie czas na to, aby odpocząć w ciągu dnia. To jest też ściśle związane z medytacją. Daj sobie czas na to, aby móc nawet popełniać jakieś błędy. Nie krytykuj się, wyciągaj pozytywne wnioski. Daj sobie czas na to, żeby nauczyć się czegoś. Daj sobie czas na to, żeby wykonać jakąś czynność bez zbytniej spiny. Pamiętaj – jesteś człowiekiem, tylko i aż człowiekiem ! Nie ma ludzi, którzy nie popełniają błędów. Nie ma też ludzi idealnych. Jesteś po prostu sobą. Jeżeli wykonujesz jakąś czynność zawsze możesz to wykonać lepiej, ale pamiętaj, że na dany moment dysponujesz tylko takimi narzędziami, jakie masz. To samo dotyczy umysłu – nie można krytykować siebie za swoją przeszłość ze względu na to, że w przeszłości byłeś tym, kim byłeś.
Zauważ, że w przeszłości miałeś tylko takie narzędzia, a dzisiaj masz większy ich zasób oraz świadomość, więc i twoje możliwości działania są szersze. Zatem nie ma sensu krytykować się za przeszłość. Odnośnie czasu dla siebie to istotne jest, aby nie pędzić za bardzo. Jeżeli masz dzień wypełniony pracą, obowiązkami, to jeżeli naczynia w zlewie poleżą pół godziny dłużej naprawdę nic się im nie stanie. Usiądź, napij się herbaty, kakao czy kawy, zrelaksuj się, posłuchaj ulubionej muzyki, poczytaj książkę, daj swojemu umysłowi coś, co lubisz robić. Zobaczysz, że wtedy będziesz szczęśliwszy, a i Twój umysł będzie lepiej funkcjonował i będzie bardziej produktywny.
Moi kochani stosujcie te zasady, a zobaczycie, że naprawdę wiele potrafi się dzięki temu w życiu zmienić.