Kryształowy Dom Duszy

Jak pokonać Małpi Umysł

POKONAJ MAŁPI UMYSŁ

Witajcie Kochani. Tematem dzisiejszego artykułu będzie małpi umysł oraz jak sobie z nim radzić.

Co rozumiemy pod tym pojęciem? W buddyzmie małpim umysłem określa się panikujący umysł, który zamiast utrzymać w klarownym, świadomym stanie powoduje, że jesteśmy rozproszeni w swoich myślach, emocjach, w swoim jestestwie.

Jak ja określam ten termin? To jest mała, durna istotka w nas, która lubi za mocno wszystko szufladkować, która zamiast mieć szerszy punkt widzenia na dany aspekt, ma klapki na oczach i utrudnia nam spostrzeżenie odpowiedniego rozwiązania. O małpim umyśle mówi się też w parodyjny sposób, ale autentyczny.

Wielu z was zapewne słyszało o metodzie „łapania małpy”, praktykowaną w Indiach i wielu innych rejonach świata. Polega ona na tym, że do słonika z wąskim otworem wkłada się jakiś przysmak, który małpy żyjące na danym terenie uwielbiają. Kiedy małpka włoży do słoika łapkę, aby sięgnąć po przysmak, chwyta go i nie jest już w stanie wyjąć łapki ze słoika. Kiedy myśliwi podchodzą, wówczas małpa szarpie się, próbuje się wyrwać, ale za nic nie chce puścić owocu, przez co daje się złapać. Stąd właśnie określenie „małpi umysł”, czyli niedostrzeganie możliwości rozwiązania i durne, uparte dążenie do swojego nierzeczywistego celu.

Jak zatem nie być taką małpką? Jak nie dać się złapać przez myśliwych? Przede wszystkim należy zrozumieć jak wygląda ten proces. W momencie kiedy znajdziemy się w jakiejś sytuacji, która jest dla nas konfliktowa, stresowa, która wymaga od nas podjęcia jakieś decyzji, wówczas to, co odczuwamy czy widzimy sprawia, że wpadamy w panikę i zaczynamy widzieć sytuację jak przysłowiowy „koń z klapkami na oczach”. I tutaj bardzo ważnym czynnikiem jest umiejętność zarządzania swoimi emocjami i stresem.

Kiedy ktoś nas atakuje fizycznie to niczym się to nie różni od tego, gdy ktoś atakuje nas werbalnie, emocjonalnie. Wówczas jest ten sam odruch. Adrenalina zaczyna buzować w naszych żyłach i działanie tego hormonu sprawia, że nasz punkt widzenia zwęża się bardzo mocno. Zaczynamy widzieć punktowo i nie widzimy całego obrazu sytuacji. Jest to bardzo niebezpieczne ze względu na to, że nasz osąd sytuacji może być nieprawidłowy i nasza reakcja typu „ucieczka albo atak” podpowiadana przez instynkty, może doprowadzić nas do zguby.

Ważnym czynnikiem w tej sytuacji jest umiejętność zarządzania swoimi emocjami, umiejętność wyciszenia się, treningi, również treningi fizyczne, które pomagają nam zarządzać swoimi hormonami. Osoby, które trenują, wiedzą doskonale jak w organizmie po treningu wzrasta adrenalina, dopamina i inne hormony. Dzięki temu ich świadomość i umysł są przyzwyczajone do takich skoków. Zaś osoby, które celowo stają w sytuacjach, które powodują takie stresowe pół-zagrożenia, są odpowiednio instruowane do tego jak zarządzać swoimi emocjami. Dlatego każdemu polecam chociażby kurs samoobrony czy sztuki walki. To uczy nas zarządzania swoimi reakcjami organizmu w zależności od sytuacji.

A jak pracować z emocjami, jeśli czujemy się zaatakowani w sposób emocjonalny, werbalny? Tu z pomocą przychodzą nam techniki medytacyjne, techniki mindfulness, a szczególnie technika polegająca na odseparowaniu się od danej sytuacji. Jak to zrobić? Jeżeli dana sytuacja się pojawia, to na chwileczkę należy zmusić swój umysł do tego, aby się zatrzymał. Trzeba wyobrazić sobie siebie samego, jak wychodzi się z ciała, staje obok i obserwuje się samego siebie. Innymi słowy należy zwizualizować sobie siebie w dwóch sytuacjach – siebie jako ostoję spokoju i siebie jako tę szalejącą małpkę. Początkowo może się to wydać zabawne, ale pozwala to nam dystansować się, aby mieć szerszy punkt widzenia na całą tę sytuację oraz aby sprawdzić czy nasza reakcja nie jest przypadkiem zbyt intensywna. W miarę praktyki, ten moment obserwacji zajmuje nam coraz mniej czasu, a my jesteśmy w stanie szybciej powrócić do siebie i szybciej przejąć kontrolę nad szalejącym umysłem.

Małpi umysł potrafi czasami namieszać w naszym życiu i wiele osób za bardzo poddaje się temu pierwszemu instynktowi, jeżeli chodzi o reakcję emocjonalną. Wynika to z naszych programów podświadomości, które każą nam bronić siebie. Nie jest dobre posiadanie zbyt wąskiego spektrum widzenia sytuacji, bowiem czasami to my możemy nie mieć racji, możemy popełniać błędy. Ważnym jest więc to, aby uspokoić swoje myśli, uspokoić swoje emocje i uczyć się zarządzania tymi emocjami, aby móc prawidłowo określać sytuację, aby móc odpowiednio zareagować w zależności od tego, jak ta sytuacja wygląda, jakie są potrzeby zareagowania w danym momencie.

Małpi umysł jest naszym automatycznym trybem, więc wszelkiego rodzaju praktyki medytacyjne, relaksacyjne i treningi bycia w sytuacjach, pozwalają nam zapoznać się z tym. Jednak z samej teorii nie nauczymy się jeździć na rowerze. Zamknięcie się w ośrodku dla buddystów i sama kontemplacja nie zmieni waszego myślenia, nie zmieni waszych reakcji w sytuacjach, które są rzeczywiste.

Zatem jeżeli chcecie trenować układanie małpiego umysłu, jeżeli chcecie trenować niepoddawanie się temu chaosowi myśli to doświadczajcie, spotykajcie się z ludźmi, rozmawiajcie z nimi, sprawdzajcie swoje reakcje, swoje emocje. Bardzo fajnym sposobem, oprócz medytacji, są ćwiczenia w zaciszu swojego domu. One z kolei wymagają później przetestowania i zweryfikowania, żeby wiedzieć czy na pewno ta funkcja działa poprawnie i czy na pewno nasz punkt, jaki osiągnęliśmy, sprawdza się w rzeczywistości. To zgodnie z zasadą – jeżeli czegoś się uczysz, to uważaj, bo będziesz musiał sprawdzić to, czego się nauczyłeś.

Pamiętajcie, że sama teoria to tylko teoria, praktyka w zaciszu domowym to też tylko praktyka w zaciszu domowym, ale prawdziwym egzaminem życiowym będzie to, kiedy znajdziecie się w rzeczywistej sytuacji, która wywoła u was stres i małpi umysł zacznie robić swoje. Dopiero wtedy przekonacie się jakie są wasze faktyczne osiągnięcia i skutki na tym polu. Zatem nie bójcie się wchodzić w środowisko ludzi, nie unikajcie ich, nie unikajcie sytuacji, nie unikajcie zjawisk, które tak naprawdę was kształtują. Ćwiczcie wasze umysły, pracujcie nad waszymi emocjami i pamiętajcie, że każda wasza cecha, każda wasza myśl, a raczej sposób w jaki myślicie, jest formą nawyku, przyzwyczajenia i możecie w bardzo fajny sposób zacząć to zmieniać. Małpi umysł jest też pewną formą nawyku podyktowaną paniką, strachem i brakiem rozeznania.

Autor: Krzysztof Bartoszewicz

Autor: Krzysztof Bartoszewicz

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub fragmentu dozwolone w przypadku podania autora tekstu oraz linku źródłowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij:

Popularne artykuły:

Tworzenie kręgów magicznych – podstawy i BHP

W tym artykule opiszę podstawy tworzenia kręgów magicznych na potrzeby naszych działań nie związanych z żadnym systemem magicznym. Dlaczego? Ponieważ każdy system magiczny posiada inne wzorce, cechy i warunki tworzenia kręgów. Tworząc więc krąg oparty

Czytaj dalej...

Dlaczego przyciągamy złe rzeczy?

Dziś napiszę o tym co według mnie wpływa na to że przyciągamy złe rzeczy, czyli prawo przyciągania w praktyce. Prawo Przyciągania Jak wiadomo prawo przyciągania zakłada, że podobne rzeczy przyciągają się wzajemnie. Zjawisko to jednak

Czytaj dalej...

Aura człowieka- jak czytać aurę.

Aura człowieka to energetyczna poświata odzwierciedlająca nasz stan energetyczny. Prawidłowa analiza Aury potrafi dać nam odpowiedzi na temat naszego zdrowia fizycznego, poziomu energii, procesów w nas zachodzących oraz określić cechy naszej osobowości. Ilość informacji, jakie

Czytaj dalej...

Droga do oświecenia- stany szczytowe i mistyczne.

Zdarzyło ci się kiedyś doświadczyć intensywnej ekscytacji, euforii czy ekstazy wraz z poczuciem pełnej harmonii i zrozumienia otaczającego cię świata lub siebie samego? A może doświadczyłeś przejścia przez granicę rzeczywistości, czas zatrzymał się i ogarnęło

Czytaj dalej...

Połączenia Energetyczne i ich rodzaje.

Połączenia EnergetyczneCzłowiek, jako istota wielowymiarowa posiadająca zarówno ciało fizyczne jak i jedenaście ciał subtelnych, funkcjonuje w nieustannym połączeniu ze wszystkim, co go otacza. Takie połączenia energetyczne działają zarówno na naszą korzyść jak i niekorzyść.Jesteśmy nierozerwalnie

Czytaj dalej...

Newsletter

Żadnego spamu. Czyste powiadomienia o nowych artykułach.

On Key

Podobne posty:

duchy przodków zawsze są wśród nas

Duchy przodków- energia rodu cię wspiera.

Witajcie kochani. Duchy przodków to bogaty i ciekawy temat. Obecnie znajdujemy się w bardzo ciekawym okresie, gdzie wiele kultur na świecie kultywuje pamięć o zmarłych przodkach. A więc to doskonała okazja by opowiedzieć wam o duchach przodków, ziemskiej macierzy i całej magicznej przestrzeni eteru. Dusza i ciała subtelne. W jednym

Duchowy Kryzys: Dlaczego Tracimy Motywację i Chęci do działania.

Rozwój duchowy i osobisty kojarzy się nam z odkrywaniem siebie, swojego sensu istnienia, szczęściem, duchowym i emocjonalnym poczuciem jedności z innymi i całą masą pozytywnych rzeczy. Jednak w trakcie swoich praktyk często doświadczamy czegoś zgoła innego. Pojawia się frustracja, samotność, cierpienie, brak motywacji i chęci do dalszego rozwoju. Rzeczy które

Sekrety Prawa Przyciągania.

Poznaj sekrety Prawa Przyciągania i osiągnij sukces.
Czym jest Prawo Przyciągania?
Przede wszystkim prawo to mówi o tym, że rzeczy i aspekty podobne do siebie przyciągają się w przestrzeni. Czy oby tak jest na pewno? Życie weryfikuje to nieco inaczej, podobnie jak również prawa fizyki. Otóż zauważamy, że rzeczy nie tylko podobne się przyciągają ale też ich przeciwieństwa.

Więzy Karmiczne i gromadzenie pamięci komórkowej.

Idąc przez życie gromadzimy wspomnienia, emocje i energie które stają się naszym wewnętrznym bagażem. W hinduskim pojęciu zjawisko Runanubandha określa gromadzenie się karmy ciała i tworzenie więzów karmicznych. Karma nie ma tu znaczenia nagrody czy kary ale właśnie gromadzenie bagażu który wpływa na jakość naszego życia. I o tym bagażu