Kryształowy Dom Duszy

Jak pokonać nieśmiałość.

JAK PRZEZWYCIĘŻYĆ NIEŚMIAŁOŚĆ?

Witajcie Kochani. W dzisiejszym artykule dowiecie się jak możecie zwalczyć w sobie nieśmiałość, brak pewności siebie, czy inne cechy, które tak naprawdę nie są dla was dobre i sprawiają nieraz wiele problemów.

Warto jest zauważyć, że takie cechy jak: brak pewności siebie czy nieśmiałość – to tak naprawdę nawyki. Nawyki te nie wynikają z naszej biologii, ale z tego jak nasze ciało i nasza podświadomość przechodziła przez wczesne okresy dzieciństwa i dojrzewania. Jeżeli w latach młodzieńczych byliśmy krytykowani, dyskryminowani, odseparowywani w relacjach społecznych czy w gronach swoich rówieśników to nasza podświadomość koduje takie informacje jako: kontakt z innymi ludźmi i wchodzenie w interakcje z innymi ludźmi = stres, krytyka, wyśmiewanie, ból emocjonalny, bądź nawet ból fizyczny, strach przed porażką, strach przed byciem wyśmianym i przede wszystkim strach przed dyskryminacją.

Znając już tę zależność, że jest to nawyk, możemy świadomie ten nawyk zmienić. Nasza podświadomość działa w bardzo fajny sposób i tak naprawdę trzeba tylko podejść do tego w sposób świadomy. Zarówno nasze ciało, jak i podświadomość, jest niesamowitym instrumentem. Cali jesteśmy niesamowitym instrumentem, który można w dowolny sposób programować. Problem polega tylko na tym, że albo to my chwycimy za ster i świadomie będziemy programowali siebie i świadomie będziemy wyrabiali u siebie cechy, których pragniemy, albo to otoczenie i towarzystwo będzie nas programowało i wyrabiało nam te nawyki.

Mindfullness

Bardzo fajną techniką do tego, aby zacząć w ogóle pracować nad takimi cechami jest technika mindfulness. Dlaczego mindfulness? Technika ta uczy nas tego, aby odseparować czynnik emocjonalny od zdarzeń z przeszłości i aby te zdarzenia z przeszłości nie były filtrowane poprzez system emocjonalny i nie przewidywały, nie wyolbrzymiały sytuacji na przyszłość. Jeżeli wchodzimy w interakcje z jakimiś ludźmi to nasza podświadomość, nasz małpi umysł, w pierwszej kolejności wychwytuje elementy podobne, które zdarzyły się w przeszłości, a w których to zdarzeniach był stres i coś negatywnego. Wówczas nasz umysł daje nam sygnał i produkcję kortyzolu: „będzie źle, będzie niedobrze, zostaniesz wyśmiany, skrytykowany”. Nasz umysł często wyolbrzymia sytuacje, które się dzieją. Podobnie jest ze skokiem na bungee – strach przed skokiem i wyobrażanie sobie tego często bywa znacznie gorsze i większe, niż jest w rzeczywistości. Pomyślcie sobie o tym, kiedy następnym razem będziecie wchodzili w jakąś interakcję z ludźmi. Po prostu nie myślcie za dużo, wyłączcie małpi umysł, a techniki mindfulness bardzo wam w tym pomogą. Dajcie sobie możliwość czucia i bycia „tu i teraz”.

Zmiana nawyków.

Jak świadomie zmieniać nawyki? Przede wszystkim znając siebie, znamy jednocześnie swoje nawyki. Rozróżniajmy zatem te, które są dla nas są korzystne i pomagają, od tych które nam przeszkadzają i wybierajmy dla nas lepsze. Pamiętajmy, że nawyki są aspektami, procesami, które kodują się w odstępie czasu. Jeżeli powtarzamy jakąś czynność w pewnym odstępie czasu to powstanie zakodowany program tej czynności jako nawyk czy wzorzec zachowawczy. Zatem jak złamać ten wzorzec, kiedy jesteśmy nieśmiali? Należy po prostu zacząć robić inaczej, troszeczkę wbrew sobie, a raczej wbrew małpiemu umysłowi. Mówisz sobie: „sorry, mam ochotę, chcę spróbować i nie boję się”. Nie są to proste rzeczy do wykonania za pierwszym razem, ale chodzi o to, aby je stale powtarzać, ponieważ to właśnie dzięki tej powtarzalności wyrabiamy u siebie nowe odruchy, nowe cechy, nowe bodźce, które docierają do naszego ciała. Poza tym jeżeli nie bierzemy swojego życia zbyt poważnie, jeżeli relacje międzyludzkie nie stanowią dla nas takiej silnej potrzeby emocjonalnej, wtedy też jest łatwiej. Moi drodzy, tak jak wspomniałem wcześniej, nasz umysł lubi wyolbrzymiać, więc jeżeli przestaniemy wyolbrzymiać, a zaczniemy być bardziej „tu i teraz” i nauczymy się funkcjonować z naszymi emocjami to wyrabianie nowych nawyków stanie się zupełnie łatwe.

Picture of Autor: Krzysztof Bartoszewicz

Autor: Krzysztof Bartoszewicz

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub fragmentu dozwolone w przypadku podania autora tekstu oraz linku źródłowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kurs Podstawy Medytacji

Poznaj proste i skuteczne techniki medytacyjne

Popularne artykuły:

Relacje Dusz Kompatybilnych

Relacje Dusz- Kompatybilność Energetyczna

Relacje dusz oparte na kompatybilności energetycznej dotyczą związków, gdzie dusze rezonują ze sobą mimo różnic i unikatowych doświadczeń. Takie połączenia mogą objawiać się jako intuicyjna więź, głębokie zrozumienie lub przyciąganie fizyczne. Kompatybilne dusze wspierają się wzajemnie w rozwoju, i choć czasem trudno jest je odróżnić od związków opartych na pamięci inkarnacyjnej, charakteryzują się one harmonią i spokojeń występowaniem. Analiza energetyczna może pomóc w ich rozpoznaniu.

Czytaj dalej...

Umowy Dusz- Pułapki duchowości

Witajcie Kochani. Kolejny artykuł poświęcony jest pułapkom duchowości. Dzisiejszy temat – umowy dusz – dość mocno zakorzenił się w dogmatyce ogólnie pojętej duchowości. Zjawisko to

Czytaj dalej...

BHP DZIAŁAŃ MAGICZNYCH

Jak i w życiu tak i w działaniach z energiami niesamowicie istotne jest stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy. Specjalnie dla Was zebrałem i spisałem uniwersalne zasady BHP stosowane w magii.

Czytaj dalej...

Jak pokonać nieśmiałość.

JAK PRZEZWYCIĘŻYĆ NIEŚMIAŁOŚĆ? Witajcie Kochani. W dzisiejszym artykule dowiecie się jak możecie zwalczyć w sobie nieśmiałość, brak pewności siebie, czy inne cechy, które tak naprawdę

Czytaj dalej...

Jak pokonać Małpi Umysł

POKONAJ MAŁPI UMYSŁ Witajcie Kochani. Tematem dzisiejszego artykułu będzie małpi umysł oraz jak sobie z nim radzić. Co rozumiemy pod tym pojęciem? W buddyzmie małpim

Czytaj dalej...

Newsletter

Żadnego spamu. Czyste powiadomienia o nowych artykułach.