Jak poprawnie afirmować?

Witajcie Kochani. W dzisiejszym artykule opowiem wam o afirmacjach. O tym, czym są i jak je stosować poprawnie tak, aby rzeczy afirmowane faktycznie się zdarzały, aby faktycznie się działy.

Afirmacje

Czym są afirmacje? Afirmacje są przede wszystkim powtarzaniem twierdzeń służących do tego, aby zaimplikować jakieś rzeczy w naszym wnętrzu, bądź urzeczywistnić je na zewnątrz. Zatem afirmacje są narzędziem do przyciągania i do przeprogramowywania siebie samego. Jeżeli chodzi o twierdzenia to, prawdę mówiąc, my afirmujemy non stop i codziennie. Każda nasza myśl w odniesieniu do „ja jestem”, „ja chcę” albo „ja nie chcę”, „ja nie jestem”, „ja nie potrzebuję” czy „ja potrzebuję” – są formami afirmacji.

Czyli w pewien sposób negatywne myślenie o sobie, bądź o swoim życiu jest ciągłym afirmowaniem tych negatywów i tak naprawdę sprawianiu, że później negatywy te tym bardziej dzieją się w naszej przestrzeni. Zatem jak prawidłowo afirmować? Afirmacje powinny mieć przede wszystkim wydźwięk pozytywny. Np.: jeżeli mamy mało pewności siebie, to nasza afirmacja powinna być ułożona tak, aby tę pewność siebie podbudować, albo ją wzmocnić.

Jeżeli chcemy przyciągać coś pozytywnego z zewnątrz, np.: awans w pracy, wówczas afirmacja powinna być tak ułożona, aby umożliwić dla nas ten awans i przyciągnąć go. I w tym miejscu pojawia się mały problem techniczny – jak układać afirmacje, aby się sprawdzały? Żeby afirmacja działała muszą być spełnione pewne warunki. Po pierwsze – na naszą moc sprawczą przekładają się nasze emocje. Zatem jeżeli coś afirmujemy, nie mogą być to po prostu puste, suche zdania, bez jakiegoś znaczenia dla nas. Najpierw musimy nauczyć się czuć to wewnętrznie.

Dla przykładu: jeżeli myślimy o tym, żeby poprzez afirmację przyciągnąć miłość, wtedy w pierwszej kolejności to my powinniśmy wzbudzić u siebie te pozytywne emocje miłości i poczuć, wyobrazić sobie uczucie kochania kogoś i bycia kochanym. I dopiero wtedy afirmować razem z tymi emocjami, ponieważ emocje są katalizatorem energetycznym i sprawiają, że nasz umysł lepiej programuje. Jeżeli więc programujemy siebie samych poprzez afirmację to musimy też zaimplikować emocje z tym związane.

Druga kwestia przy afirmowaniu, która jest bardzo ważna, to odpowiednie ułożenie słownictwa. Jeżeli afirmujemy np.: „jestem piękny”, „jestem przystojny”, a rzeczywisty odbiór tego jak my siebie widzimy będzie z tym sprzeczny, wówczas nastąpi bardzo nieprzyjemne zjawisko, które może tylko pogłębić nasz negatywny stan. Dlatego bardzo ważnym jest ułożenie afirmacji tak, aby była ona chociażby częściowo zgodna z naszym sposobem myślenia, z naszymi emocjami, czy z naszym wnętrzem. Jak to zrobić?

Jeżeli chcę poprawić swoją samoocenę lub chcę poprawić swój odbiór siebie samego, wtedy afirmuję słowa: „akceptuję swój wygląd” albo „uczę się akceptować swój wygląd”, bądź „mam wszelkie narzędzia do tego, aby móc poprawić swój wygląd i tym samym zwiększyć swoją samoakceptację”. Widzicie różnicę? Nie dajemy pustego twierdzenia, które niekoniecznie jest prawdziwe, ale dajemy twierdzenie, które umożliwi nam dotarcie do tego, aby to twierdzenie stało się prawdziwe.

Dla przykładu: jeżeli chciałbym powiedzieć „chcę przyciągnąć pieniądze i bogactwo” to zamiast powiedzieć „jestem bogaty i mam wszystkiego w bród”, podczas gdy tak naprawdę nie mam pieniędzy na to, żeby opłacić rachunki, to zwyczajnie nie jest to prawdą. Prawidłowa afirmacja w tym przypadku powinna wyglądać następująco: „mam wszelkie narzędzia do tego, aby móc osiągnąć bogactwo” lub „mam umiejętności, które są zupełnie wystarczające do tego, abym mógł w niedługim czasie zdobyć znaczne sumy pieniędzy”. W ten sposób afirmacje staną się bardzo rzeczywiste oraz będą zgodne z naszą podświadomością i z naszym systemem emocjonalnym, ponieważ nie będziemy okłamywali samych siebie. Jeżeli w afirmacji przekłamujecie rzeczywistość to niestety afirmacja nie zadziała.

Zatem najlepszym sposobem na to, aby afirmacje były skuteczne, niezależnie od tego czy chodzi o zmiany wewnątrz nas, czy o przyciąganie rzeczy zewnętrznych, czyli programowanie i projektowanie swojej rzeczywistości, zawsze należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu słów. Ważnym elementem są emocje – dokładajcie do afirmacji emocje, a wasze afirmacje będą znacznie skuteczniejsze. Trzeba też pamiętać o słowach – przed każdą afirmacją czy planowaniem afirmowania – ułóżcie sobie co chcecie zaafirmować, z jaką problematyką się spotykacie. Postarajcie się dobrać słowa tak, aby mówiły o możliwościach, opcjach, możliwościach wyboru, ilościach. Niech to nie będą suche, puste, niewiele brzmiące i niewiele dające dla was wewnętrznie elementy.

Stosujcie te zasady, a zobaczycie, że afirmacje na pewno staną się dużo bardziej skuteczne i przyjemniejsze, niż te, które możecie znaleźć w internecie. Sami projektujcie swoje afirmację, ponieważ afirmacja musi być dostosowana do was i musi być zgodna z wami po to, aby była ona skuteczna. Jeżeli potrzebujecie pomocy z ułożeniem afirmacji to napiszcie komentarz, a ja postaram się odpisać z odpowiednią afirmacja w zależności od rzeczy, jaką potrzebujecie.

Picture of Autor: Krzysztof Bartoszewicz

Autor: Krzysztof Bartoszewicz

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub fragmentu dozwolone w przypadku podania autora tekstu oraz linku źródłowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kurs Podstawy Medytacji

Poznaj proste i skuteczne techniki medytacyjne

Popularne artykuły:

5 Zasad lepszego życia

5 ZASAD LEPSZEGO ŻYCIA – WYKONAJ TE 5 PUNKTÓW Witajcie Kochani. W dzisiejszym artykule opowiem wam o pięciu zasadach higieny umysłu. W dzisiejszych czasach wiemy

Czytaj dalej...
Gdzie płynie Twoja energia

Piramida Maslowa- Poziomy motywacji.

Piramida Potrzeb Maslowa. W 1943 roku Abraham Maslow, amerykański psycholog, jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu psychologii humanistycznej i transpersonalnej opracował model hierarchii potrzeb. Piramida Maslowa

Czytaj dalej...

Jak lepiej poznać siebie?

Witajcie Kochani. W dzisiejszym artykule odpowiem wam na pytanie: „Co znaczy poznać siebie?”. Wydaje się to bardzo proste – znać siebie. Z drugiej jednak strony

Czytaj dalej...

Newsletter

Żadnego spamu. Czyste powiadomienia o nowych artykułach.